Šahovski utrip

Težave favoritov

- Poraz Žana Tomazinija

Maxime V. Lagrave

V teku je tradicionalni šahovski festival na Gibraltarju. Na glavnem turnirju nastopa kar 105 igralcev in igralk z najvišjim naslovom, med njimi 14 iz kluba 2700. Prvo ime je Francoz Maxime Vachier-Lagrave. Sodeluje slovenski IM Žan Tomazini. Na B-turnirju nastopa Simon Špacapan. Na sporedu je deset krogov.

* Po pričakovanjih glavni favoriti nimajo lahkega dela. Že po drugem krogu jih veliko ni več stoodstotnih. Tokrat so samo remizirali V. Lagrave, Aronjan, Najdič, Ivančuk, Adams in številni drugi. Tomazini je izgubil z argentinskim velemojstrom Peralto.

CHESSRESULTS

Caruanin predlog Giriju

Anish Giri je v Wijk aan Zeeju neprekosljiv s črnimi figurami. Iz petih partij je 'potegnil' kar 4,5 točke. Fabiano Caruana je na Twitterju Anishu v šali namignil, naj na naslednjem turnirju organizatorjem predlaga, da igra samo s črnimi. Anish mu je odgovori: »To razumem kot kompliment, hvala!«

Kramnik povsem na tleh

Vladimir Kramnik je v knock outu. Tudi v 10. krogu Wijka je izgubil in se 'utrdil' na zadnjem mestu. Še najbližje sta mu Van Foreest in Mamedžarov, ki imata poldrugo točko več. Pogled na februarsko rating listo bo za Kramnika boleč kot še nikoli. V Wijku je do zdaj izgubil več kot 25 točk ratinga in po lestvici zdrknil navzdol za osem mest.

ENODNEVNI TURNIRJI

ODPRI

FRAGMENTI

ODPRI

Tata Steel 2019, Wijk aan Zee, 12. – 29. januar 2019

Carlsenova misija nemogoče za vodstvo

- Divji dan, samo dva remija

Magnus Carlsen

V teku je tradicionalni spektakel v nizozemskem Wijk aan Zeeju. Na A turnirju nastopajo trije iz kluba 2800 (Carlsen, Mamedžarov in Ding Liren), ob njih pa še Giri, Kramnik, Anand in mnogi drugi svetovni asi. Močan je tudi B turnir, na katerem ima najvišji rating Anton Korobov (2697).

Heroji nikakor da se utrdijo. Nasprotno, nizozemski spektakel še pridobiva na intenzivnosti. V desetem krogu sta se le dve partiji končali neodločeno.

Magnus Carlsen je v derbiju kroga ugnal Višija Ananda. Ponovno je dokazal filigranske sposobnosti. V končnico je resda šel z materialno prednostjo, toda tako težko pozicijo, s tremi kmeti proti dvema ter skakačema na obeh straneh, lahko realizira le resnični šahovski velikan. Magnus se je s to zmago zavihtel v samostojno vodstvo.

Blestel je tudi Anish Giri, ki je s črnimi nadigral Fedosejeva in mu porezal krila, ki so mu zrasla v zadnjih treh partijah (2,5 iz 3). Giri se je povzpel na drugo mesto.

Jorden Van Foreest, ki je pred turnirjem veljal za outsiderja, se prav nič ne zmeni za številke in statistiko. Tokrat se je brez predsodkov lotil enega izmed vodilnih, Jana Nepomniaščija, in ga preprosto slekel in sezul.

Čudoviti zmagi sta vknjižila tudi Vidit proti Kramniku in Rapport proti Dudi.

Danes (čet.) je tretji prost dan. Temu pa sledijo trije sklepni krogi. Če bo vse teklo po pričakovanjih, bo o turnirski zmagi odločil veliki derbi Giri – Carlsen prav v zadnjem krogu.

PARI 10. KROGA:

URADNA STRAN

● LJUBLJANA

Marjan Rogale

V Ljubljani je odigran redni sredin Železničarjev turnir. Zmagal je Marjan Rogale (12) pred Simono Orel Mušič (10), sledijo: Nenad Djekanović, Vladimir Slejko in Sašo Valentin Jančigaj (vsi po 9). Nastopilo je 24 igralcev.

rezultati

● »RAKOV ŠKOCJAN« PRELOŽEN

Postojnski šahisti so se odločili za preložitev tradicionalnega Grand prixa Rakov Škocjan, ki je bil predviden v soboto, 2. februarja. Zagotavljajo pa, da turnir zagotovo bo.

»Vremenske napovedi za to obdobje so slabe. Zato ne bomo tvegali, odločili smo se za preložitev turnirja. Iščemo ustrezen termin v marcu,« je povedal predsednik ŠK Postojna Vladimir Slejko.

● »PREMIKI«

Bruno Bortolin

Italijanski mojster Francesco Sgaravatti, ki že dve leti živi v Izoli, je podpisal pristopnico za Šahovsko društvo Izola, kar je pomembna pridobitev za klub. Od ŠD Izola pa se je poslovil Igor Lakovič, ki je prestopil v ilirskobistriški Rimex. Za Rimex sta podpisala tudi Bruno Bortolin in Eugenio Battisti.

● MANIAGO

Francesco Sgaravatti

V Maniagu (Pordenone) je bil tradicionalni ekipni pospešeni turnir »Re Artu«. Letos je nastopilo 23 ekip, drugič zapovrstjo je slavila Venezia, za katero je igral Francesco Sgaravatti (4,5 iz 6).

rezultati

19. Nikolićev memorial

INFO

RAZMIŠLJANJA