|
● RAZMIŠLJANJA/ Šahovski utrip www.drustvo-sahpiran.si
---------------------------------------
Rubrika, odprta za argumentirane
(predvem) šahovske komentarje. Vaše prispevke pošljite na email: znidarcic.a.nova@gmail.com
Vabljeni k sodelovanju! 18. maj 2026 * Zorko Kostanjšek Teško je biti jeben i pošten!(priče o šahu i šahistima) PRISPEVEK NA FACEBOOKU Opomba: članek je v hrvaščini Nadam se da me neće obrisati zbog prostačkog naslova. Neki dan sam kukao i šizio kako nam nameću obavezu(nama šahistima kao i
igračima bridža , goa i dame)liječničkog pregleda i pribavljanja liječničke potvrde
kako bi mogli igrati šah i ostale naprijed pomenute igre. Vrištao sam kako su idioti donesli takvu odluku( u stvari pravilnik)jer
ne postoji nikakav zdravstveni rizik od bavljenja šahom te da treba
bojkotirati turnire (predstojeće veteransko prvenstvo Hrvatske koje se od
četvrtka do nedjelje igra u Novalji itd) Ali surova stvarnost je nešto drugačija. Moj post u kojem pišem da neću ići na liječnički pregled imao je preko
4000 pregleda,hrpu lajkova i puno komentara.Jedan od komentatora je napisao da
turnire treba bojkotirati i da bi šahisti trebali biti jedinstveni ali da će
sigurno biti"ŠUPAKA" koji će ići na liječničke preglede! E pa javlja Vam se jedan od šupaka! Naime,u međuvremenu je odigrano finale ekipnog kupa Hrvatske i pošto nitko
nije mogao igrati bez liječničke potvrde nastala je opća hajka na ordinacije
medicine rada i sportske medicine i svih 150 šahista je donesli potvrde(tu su
siromašni liječnici zaradili desetak tisuća eurića za što su šahisti
opelješeni).I naši dečki su donesli potvrde a preglede su platili sami (klub
nema love za to-šahisti nisu nogometaši ni hokejaši)-ja nisam igrao. U klubu je odlučeno da sami platimo preglede kako bi mogli igrati na turnirima.Nastupamo
u 2 lige sa 2 seniorske ekipe,dvije kadetske ekipe i sa ženskom ekipom te na
kupovina(otvorenom i ženskom). I tako smo u subotu nas 5 zapalili za najbližu ordinaciju ovlaštenu za
takve preglede(tragikomično je da se u Sisku takav pregled ne može obaviti-uostalom,cijela
ova situacija je tragikomična),posegnuli u novčanike platili preglede i
dobili potvrdu da smo zdravstveno sposobni igrati šah! Pitao sam liječnika koji je vršio pregled kakav je zdravstveni rizik od bavljenja šahom i kako bi trebao izgledati čovjek
kojem se iz zdravstvenih razloga ne smije dozvoliti da igra šah.Odgovorio mi je(sasvim
ozbiljno)da ne zna kako bi trebao izgledati takav čovjek a onda(s blagim
osmijehom)da je najveći rizik da se uprljamo kemijskom olovkom dok pišemo
poteze(u standardnom takmičarskom šahu šahisti zapisuju poteze). Sad su mi i djeca došla i prigovaraju mi kako sam mogao pozivati na bojkot
a onda obaviti pregled! Pa život je očito kompliciran a sada sam valjda objasnio i naslov.Trenutno
smo popustili ali i dalje ćemo se boriti protiv ovog stupidnog
pravilnika.Nešto smo i poduzeli.Ja sam napisao nekoliko dopisa.Još neki
podnesci su u planu i biti će poslani u najskorijoj budućnosti.Dospjeli smo i
do nekih državnih institucija.Nećemo to pustiti samo tako .A onda,kako obično
kažu slijepi,vidjeti ćemo! Samo da znate ,u 3.zagrebsčkoj šahovskoj ligi nastupa i ekipa kvadriplegičara,dakle
ljudi koji ne mogu sami ni povlačiti poteze već to za njih rade njihovi
asistenti! I ti će šahisti sada morati obaviti liječničke preglede(ne znam da li samo
kvadriplegičari ili i asistenti !! ) Poželite mi sreću na državnom prvenstvu za veterane! |
|