● RAZMIŠLJANJA/ Šahovski utrip www.drustvo-sahpiran.si

---------------------------------------

Rubrika, odprta za argumentirane (predvem) šahovske komentarje.

Vaše prispevke pošljite na email: znidarcic.a.nova@gmail.com Vabljeni k sodelovanju!

Naslovnica

 

 

 

 

18. maj 2026

 

* Zorko Kostanjšek

Teško je biti jeben i pošten!(priče o šahu i šahistima)

PRISPEVEK NA FACEBOOKU

 

Opomba: članek je v hrvaščini

 

Nadam se da me neće obrisati zbog prostačkog naslova.

Neki dan sam kukao i šizio kako nam nameću obavezu(nama šahistima kao i igračima bridža , goa i dame)liječničkog pregleda i pribavljanja liječničke potvrde kako bi mogli igrati šah i ostale naprijed pomenute igre.

Vrištao sam kako su idioti donesli takvu odluku( u stvari pravilnik)jer ne postoji nikakav zdravstveni rizik od bavljenja šahom te da treba bojkotirati turnire (predstojeće veteransko prvenstvo Hrvatske koje se od četvrtka do nedjelje igra u Novalji itd)

Ali surova stvarnost je nešto drugačija.

Moj post u kojem pišem da neću ići na liječnički pregled imao je preko 4000 pregleda,hrpu lajkova i puno komentara.Jedan od komentatora je napisao da turnire treba bojkotirati i da bi šahisti trebali biti jedinstveni ali da će sigurno biti"ŠUPAKA" koji će ići na liječničke preglede!

E pa javlja Vam se jedan od šupaka!

Naime,u međuvremenu je odigrano finale ekipnog kupa Hrvatske i pošto nitko nije mogao igrati bez liječničke potvrde nastala je opća hajka na ordinacije medicine rada i sportske medicine i svih 150 šahista je donesli potvrde(tu su siromašni liječnici zaradili desetak tisuća eurića za što su šahisti opelješeni).I naši dečki su donesli potvrde a preglede su platili sami (klub nema love za to-šahisti nisu nogometaši ni hokejaši)-ja nisam igrao.

U klubu je odlučeno da sami platimo preglede kako bi mogli igrati na turnirima.Nastupamo u 2 lige sa 2 seniorske ekipe,dvije kadetske ekipe i sa ženskom ekipom te na kupovina(otvorenom i ženskom).

I tako smo u subotu nas 5 zapalili za najbližu ordinaciju ovlaštenu za takve preglede(tragikomično je da se u Sisku takav pregled ne može obaviti-uostalom,cijela ova situacija je tragikomična),posegnuli u novčanike platili preglede i dobili potvrdu da smo zdravstveno sposobni igrati šah!

Pitao sam liječnika koji je vršio pregled kakav je

zdravstveni rizik od bavljenja šahom i kako bi trebao izgledati čovjek kojem se iz zdravstvenih razloga ne smije dozvoliti da igra šah.Odgovorio mi je(sasvim ozbiljno)da ne zna kako bi trebao izgledati takav čovjek a onda(s blagim osmijehom)da je najveći rizik da se uprljamo kemijskom olovkom dok pišemo poteze(u standardnom takmičarskom šahu šahisti zapisuju poteze).

Sad su mi i djeca došla i prigovaraju mi kako sam mogao pozivati na bojkot a onda obaviti pregled!

Pa život je očito kompliciran a sada sam valjda objasnio i naslov.Trenutno smo popustili ali i dalje ćemo se boriti protiv ovog stupidnog pravilnika.Nešto smo i poduzeli.Ja sam napisao nekoliko dopisa.Još neki podnesci su u planu i biti će poslani u najskorijoj budućnosti.Dospjeli smo i do nekih državnih institucija.Nećemo to pustiti samo tako .A onda,kako obično kažu slijepi,vidjeti ćemo!

Samo da znate ,u 3.zagrebsčkoj šahovskoj ligi nastupa i ekipa kvadriplegičara,dakle ljudi koji ne mogu sami ni povlačiti poteze već to za njih rade njihovi asistenti!

I ti će šahisti sada morati obaviti liječničke preglede(ne znam da li samo kvadriplegičari ili i asistenti !! )

Poželite mi sreću na državnom prvenstvu za veterane!